Loader

ST. SİMEON MANASTIRI

Yazar: 3 Mayıs 2018
ST. SİMEON MANASTIRI
M.S. 6. yy da yapılmış olan Manastır Antakyalı St. Simeon'un bir  sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak ün yapmıştır. Antakya-Samandağ arasında bir dağ üzerinde bulunur. Manastır kalıntıları Aknehir Beldesi sınırları içinde 479 m yüksekliğindeki bir tepe üzerindedir. St. Simeon Stilist Manastırı ve eklentileri kısmen kayalar üzerine oyulmuş ve kesme taşlardan yapılmış bir yapı olup, 132x160 m ebatlarında dikdörtgen biçiminde bir alan üzerine yerleşmiştir.
 
Birbirine paralel iki duvarla çevrilmiş ve üç yönden girişi vardır. (halen iki girişi mevcuttur) St. Simeon din eğitimini çok küçük yaşlarda almaya başlamış ve o tarihten sonra kendini tamamen tanrıya adamış küçük bir çocukmuş. Çok ağır bir din eğitimi aldıktan sonra kendisinin, bu dağa gelip burada yaşamaya başladığı söyleniyor. Adı günden güne herkes tarafından duyulup ziyaretçi akınına uğramaya başlamış. Yaşının çok küçük olmasına rağmen hastalıklara şifa veriyor olması onu iyice yüceltmiş ve bu yüzden yaşadığı dağa "mucizeler dağı" adı verilmiş.
 
St. Simeon vefatından sonra annesi Azize Marta’nın yanına gömülmüş. Ve sonra onun adına onun dağında muhteşem bir manastır inşa edilmiş. Kesme taşlarla ve kayaları oyarak yapılan bu manastırın haç şeklinde yapıldığı söyleniyor. St. Simeon ömrünün 45 yılını bu sütunun tepesinde yaptırdığı örtülü ve korunaklı bölümde geçirmiştir. St. Simeon buraya M.S. 541’de gelir ve 592 yılında ölür.
 
Türkiye'nin tek stylite manastırıdır.
 

HARİTA

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Mesajınız

Mesaj yazmak için üye girişi yapmalısınız.