Loader

EKOTURİZM ALANI TOKAÇLI

Yazar: 11 Haziran 2018
EKOTURİZM ALANI TOKAÇLI

Altınözü İlçesine 2, Antakya’ya 20 km mesafede bulunan ve Ekoturizm Projesinde model alan olarak belirlenen Tokaçlı’nın toplam alanı 20.000 dönümdür. 300 haneli yörenin toplam nüfusu 600’dür.

Bölgedeki tek Arap-Rum Ortodoks Kilisesi’nin bulunduğu yörenin sakinleri; Almanca, Yunanca, İngilizce ve Arapça bilmekte olup, kültürel ve ekonomik seviyeleri oldukça yüksektir.

Tokaçlı’daki ekilebilir alanın % 100’ü tarla ve bahçe tarımı için kullanılmaktadır. Bu alanda buğday, nar, incir, zeytin ve çeşitli sebzeler yetiştirilmekte; bu ürünlerden de doğal nar ekşisi, incir reçeli, zeytinyağı ve sofralık zeytin yapılmakta ve satılmaktadır. Yörede bakkal, market ve yemek yenilecek lokanta bulunmakta, cep telefonları sorunsuz olarak çalışmaktadır.

Tokaçlı’ da Trekking (Yürüyüş), Doğa Fotoğrafçılığı, Bitki inceleme, Kamping, Kuş gözetleme, Atla gezinti, Dağ bisikleti, Yayla turizmi, Tarım ve Çiftlik Turizmi, Kamp-Karavan Etkinliği, İnanç Turizmi aktiviteleri yapılabilmektedir. Turizm faaliyetine yönelik doğal güzellikler, tarihi eserler, mutfak kültürü ve ürünleri gelişmiştir. Bu yörede Helenistik dönem kraliçesi yaşamıştır. 300 yıllık kilise olan Maria Ana Rum Ortodoks Kilisesi bu alanda bulunmaktadır. Ayrıca geleneksel özel günler, şenlik ve festival şeklinde kutlamalar yapılmaktadır. Paskalya Nisan- Mayıs arası, Noel 25 Aralık, Meryem Ana anmaları 15 Ağustos, Hıdrellez 20 Ağustos’ta kutlanmaktadır. Yöreye gelen turistlere rehberlik edecek öncü gençler de bulunmaktadır.

 

Yol Tarifi

HARİTA

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Mesajınız

Mesaj yazmak için üye girişi yapmalısınız.