Loader

EKOTURİZM ALANI KOZ KALESİ

Yazar: 11 Haziran 2018
EKOTURİZM ALANI KOZ KALESİ

Önemli bir Ekoturizm alanı olan Koz Kalesi’nin toplam alanı 12.000 dönümdür. Antakya’ya 18 km Altınözü’ne 6,5 km mesafededir. Yerleşim alanındaki hane sayısı 280 olup, toplam nüfus 983’dür. Yörede bakkal, market ve internet kafe bulunmakta, cep telefonları sorunsuz olarak çalışmaktadır. Koz Kalesi’ndeki ekilebilir alanın % 100’ü çiftçilik için kullanılmaktadır. Bu arazilerde hayvancılık, mandıracılık (süt ve süt ürünleri), sebzecilik gelişmiş olup; üzüm, nar, zeytin, badem, ceviz, kekik yetiştirilmektedir. Bu ürünlerden de doğal nar ekşisi, zeytinyağı ve sofralık zeytin, kuru üzüm, kuru kekik, kekik konservesi, süt ürünleri yapılmakta ve satılmaktadır. Ayrıca burada buğday sapından çeşitli süs ve kullanım eşyaları yapılıp satılmaktadır.

Yörede turizm faaliyetine yönelik doğal güzellikler, Kekik tarlaları, Mandıralar, Koz Kalesi, Damla Su Mağarası, Delik Taş Mağarası, Eski Kale Köprüsü gibi tarihi eserler mevcut olup mutfak kültürü ve ürünleri bakımından oldukça gelişmiştir. Yerli ve yabancı turistler, özellikle Koz Kalesini görmek için gelmektedirler.

Yörede Trekking(Yürüyüş), Doğa Fotoğrafçılığı, Bitki inceleme, Kamping, Kuş gözetleme, Atla gezinti, Dağ bisikleti, Tarım ve Çiftlik Turizmi, Kamp-Karavan Etkinliği yapılabilmektedir.

 

Yol Tarifi

HARİTA

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Mesajınız

Mesaj yazmak için üye girişi yapmalısınız.