Loader

EKOLOJİK TURİZM

EKOTURİZM NEDİR?

Ekoturizm, korumacılığı geliştiren ve zararlı etkileri asgariye indirmenin en iyi yolunu arayan doğal çevre temeline dayalı bir turizmi ifade eder. En sade şekli ile vahşi yaşam ve bitki örtüsünün korunmasına, istihdam ve gelir yaratmaya destek olurken, çevre ve yerel kültür üzerinde en düşük etkiyi yapacağını ileri süren bir turizm çeşididir.

 

 

HATAY İLİNDE EKOTURİZM

Hatay; Türkiye’nin Orta Doğuya, Ortadoğu’nun da Akdeniz’den dünyaya açılan kapısı konumundadır. Binlerce yıllık tarihiyle medeniyetlere ev sahipliği yapmış, yeşilin, mavinin, turuncunun eşsiz kentidir. Bir tarafta Amanos Dağları ve Yaylaları diğer tarafta başta Amik Ovası olmak üzere verimli ovaları ile bir doğa cennetidir. Zeytini, pamuğu, narenciyesiyle tarımın; demir çelik üretimiyle sanayinin, kültürel mirasıyla ve daha birçok değeriyle de turizmin Akdeniz’deki yükselen yıldızıdır. Barışın, sevginin, hoşgörünün merkezi, başkentidir. Medeniyetlerin buluştuğu, milli mücadelenin ilk kurşununun atıldığı yer olmakla birlikte, Anadolu’daki ilk caminin ve dünyadaki ilk mağara kilisenin de ev sahibidir.

M.Ö. 11 bin yıllarına kadar dayanan binlerce yıllık geçmişe ve onlarca uygarlığa ev sahipliği sonucunda ortaya çıkan muhteşem zengin kültürel miras, termal kaynaklarının bolluğu, doğa sporları imkânı, kongre ve eko turizmine uygun coğrafyası ile ülkemizin gerçekten önemli turizm noktasıdır.

Nesli koruma altında olan Caretta Caretta ‘ların ve Yeşil Kaplumbağa türü deniz kaplumbağaların üreme alanıdır. 1500-2000 yıllık yemeklerin tariflerini değiştirmeden günümüze intikal ettirdiği zengin mutfağı; barış, huzur ve sevginin bir arada olduğu, medeniyetlerin buluştuğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da marka kent ilan ettiği 15 kentten bir tanesidir.

Hatay'ın sahip olduğu konumun avantajlarına ek olarak, coğrafyanın barındırdığı zenginlik ve çeşitlilik eşine az rastlanır bir harita oluşturmaktadır. Deniz, dağ ve ova girintilerinin iç içe geçtiği Hatay ilinde ziyaretçilerin hızla farklı turizm varlıklarına kolayca erişim sağlayabileceği bir bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Hatay ilinde turizm varlıklarının en büyük yoğunlaşması kültür ve inanç turizmi alanında ortaya çıkmaktadır.


YERLER