Loader

Samandağ Evvel Temmuz Festivali

Yazar: 5 Temmuz 2018
Samandağ Evvel Temmuz Festivali

YER VE TARİH: Samandağ / 14-16 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ: Samandağ Kalkındırma Derneği

Hatay ilinin Samandağ ilçesinde Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali artık gelenekselleştiEvvel Temmuz Festivali; kültürel, sanatsal ve siyasal bir içerikle düzenleniyor. 

Bölgenin ve Türkiye'nin ünlü sanatçı ve siyasetçilerini bir araya getiren festivalde, aynı zamanda, ülkedeki ve Arap coğrafyasındaki siyasi gelişmeler de ele alınıyor.

Evvel Temmuz Festivalinin, Samandağ’ın, geçmişi, geleceği, doğası, denizi ve Türkiye’nin en büyük sahilinin tanıtılması ve anlaşılması bakımından da önemli bir misyonu var.

Festival ilhamını hasat zamanından alıyor. Her yıl bereket için buluşuluyor. Evvel Temmuz (Hasat Bayramı), Bereket Bayramı anlamına geliyor. Evvel Arapçada bir ve başlangıç anlamında kullanılıyor.

Her yıl gerçekleşen Evvel Temmuz festivali; paneller, söyleşiler, forumlar, resim sergileri, tiyatro gösterileri, skeçler ve konserlerle tam bir bereket festivali.

Samandağ sol geleneğin güçlü olduğu yerlerden biri. Hemen hemen bütün sosyalist gruplar festivalde stant açmış. Farklı gruplardan gençler birlikte slogan atıyor, panellerde tartışıyor ve akşam konserlerinde, türkülere, şarkılara eşlik ediyor, ortak halaylara duruyor.

HARİTA

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Mesajınız

Mesaj yazmak için üye girişi yapmalısınız.